Księgowość dla spółki partnerskiej

Spółka partnerska należy do grupy spółek handlowych. Utworzyć ja mogą wyłącznie osoby fizyczne będące przedstawicielami jednego z wolnych zawodów. Każdy z partnerów takiej spółki indywidualnie odpowiada za prowadzone przez siebie działania.

Jaką księgowość powinna prowadzić spółka partnerska?

Spółka partnerska swoją księgowość może rozliczać za pomocą ksiąg handlowych lub z wykorzystaniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na początku działalności gospodarczej każda ze spółek partnerskich ma wybór odnośnie formy prowadzonej księgowości, sytuacja zmienia się kiedy przekroczony zostaje limit przychodów w wysokości 2 000 000 euro.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów należy do grupy uproszczonych form księgowości, konieczne jest ewidencjowanie pewnych kategorii księgowych, które są niezbędne do obliczenia wartości składki na należny podatek dochodowy.

Prowadzenie ksiąg handlowych stanowi skomplikowaną formę rozliczenia księgowego firmy. Konieczne jest ewidencjowanie wszystkich operacji gospodarczych, jakie miały miejsce w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz sporządzanie sprawozdań finansowych. Pełna księgowość jest trudna w prowadzeniu i kosztowana.

Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej formy prowadzenia księgowości w spółce partnerskiej zachęcamy do powierzenia prowadzenia firmowej księgowości w ręce specjalistów naszego biura rachunkowego. Takie rozwiązanie pozwoli na znaczną oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy, a także zagwarantuje, że wszystkie księgowe sprawy firmy będą prawidłowo wykonywane.

Zapoznaj się również z wpisem: Definicja przychodu


ksiegowosc-spolki-kontakt