Czynny żal
Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest terminowe rozliczanie się z podatku oraz składanie wymaganych deklaracji do urzędu skarbowego. Opóźnienie w złożeniu stosownych dokumentów może skutkować negatywnymi konsekwencjami, jednak ustawodawca przewidział możliwość uniknięcia tych konsekwencji poprzez skorzystanie z instytucji czynnego żalu.
Według kodeksu karnego skarbowego “ Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu“.
Zawiadomienie o popełnieniu czyny zabronionego czyli czynny żal należy złożyć w formie pisemnej osobiście w urzędzie skarbowym bądź przesłać pocztą. Od negatywnie rozpatrzonej decyzji urzędu skarbowego przedsiębiorca nie może się odwołać.
W piśmie kierowanym do urzędu skarbowego należy zawrzeć:
- dane osoby wnoszącej zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego,
- okoliczności istotne dla tej sprawy,
- charakter popełnionego czynu,
- dane osób współpracujących, które miały związek z popełnionym czynem,
- informacje, które określają czy czyn został naprawiony przez podatnika, a jeśli nie doszło do naprawienia czynu to należy określić kiedy i w jaki sposób zostanie on naprawiony.