Wydatki na psa jako koszt firmy?

Przedsiębiorcy do kosztów prowadzenia działalności bardzo często kwalifikują bardzo dziwne wydatki. Jednym z nich jest utrzymanie psa. Czy jednak przepisy prawne na pewno pozwalają wrzucić wydatki na psa do kosztów firmy?

Okazuje się, że wydatki na psa mogą zostać wliczone w koszty, jednak w ściśle określonych sytuacjach. Należy podejść do tego bardzo praktycznie i spojrzeć na naszego czworonoga w sposób ściśle ekonomiczny.

Przede wszystkim pies musi mieć związek z prowadzoną działalnością jak jest np. podczas prowadzenia obrotu psami hodowlanymi lub prowadzenia działalności w zakresie kynoterapii, a więc leczenia chorób w wykorzystaniem rehabilitacji przy pomocy wyszkolonego psa.

Koszt może stanowić też pies stróżujący pilnujących teren i majątek firmy. Wówczas pies traktowany jest jako wydatek związany z utrzymaniem źródła przychodu. Oczywiście rasa psa musi być adekwatna do psa stróża.

Zaliczenie wydatków na psa w koszty może być problematyczne jeśli firmę prowadzimy w mieszkaniu. Wówczas urzędnicy mogą doszukiwać się kontekstu prywatnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej o kosztach uzyskania przychodu przeczytasz tutaj -> KLIK