Księgowość hybrydowa

Wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą możemy rozróżnić dwie grupy przedsiębiorców ze względu na księgowość prowadzoną w ich firmach. Pierwszą grupę tworzą osoby samodzielnie zajmujące się księgowością, natomiast druga grupa obejmuje osoby, które zdecydowały się na usługi wykonywane przez ekspertów z biur rachunkowych.

Jednak powoli zaczyna się tworzyć również trzecia grupa, do której zaliczają się przedsiębiorcy będący zwolennikami księgowości hybrydowej.

Czym jest księgowość hybrydowa?
Księgowość, o której mowa jest rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie dla swojej firmy wybrać odpowiedniego rozwiązania pomiędzy samodzielnym prowadzeniem księgowości, a zleceniem jej biuru rachunkowemu. W związku z tym powstało rozwiązanie będące „pomiędzy”, a mianowicie przedsiębiorcy decydujący się na księgowość hybrydową z pomocy biura rachunkowego korzystają w kwestii raportowania oraz księgowania dokumentów, jak również uzupełniania i przesyłania różnego rodzaju deklaracji do urzędów. Z drugiej jednak strony przedsiębiorca samodzielnie załatwia wszelkie sprawy powiązane ze składkami oraz podatkami. Prócz tego do zadań przedsiębiorcy należy również wysyłanie dokumentów do firmy rachunkowej. W związku z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, przedsiębiorcy mają możliwość, aby dokumenty te przekazać drogą elektroniczną, co nie tylko usprawnia działania, ale także pozwala zaoszczędzić czas.