polaczenie-przedsiebiorstw

Fuzja czyli połączenie przedsiębiorstw

Spółki lubią łączyć swoje siły. Zazwyczaj są to dwie firmy, lecz czasem zdarza się, że jest ich więcej. Proces ten nazywa się profesjonalnie fuzją przedsiębiorstw. Jaki jest cel takiego połączenia? Wszystko zależy od tego jakie firmy się połączą i w jaki sposób to zrobią. Właśnie dlatego wyróżnić możemy aż trzy rodzaje fuzji: pionową, poziomą oraz konglomeratową.

Fuzje pionową spotkać można również pod nazwą fuzji wertykalnej. Jej celem jest zyskanie większej kontroli nad poszczególnymi etapami powstawania danego produktu. Jest to możliwe dzięki połączeniu się dwóch firm, które zajmują się kolejnymi etapami produkcji jednego przedmiotu.

Fuzja pozioma z kolei znana jest również jako horyzontalna. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy swoje siły łączą dwie firmy. Obie działają w tej samej branży i można powiedzieć ze zajmują się dokładnie tym samym. Dwa bardzo podobne przedsiębiorstwa. Tak właśnie wygląda fuzja pozioma. Często wzbudza ona wiele kontrowersji, ponieważ sprzyja ona tworzeniu się monopolowych rynków.

Fuzja konglomeratowa to sytuacja, kiedy dwie firmy planujące współpracę, pochodzą z różnych branży. Motywem takiego działania jest zazwyczaj dywersyfikacja asortymentu produkcji.