Podatek liniowy

Wpis ten powinien przeczytać każdy, kto ma przed sobą wybór formy opodatkowania. W jakim przypadku warto postawić na podatek liniowy? Prawda jest taka, że naprawdę niewiele jest takich sytuacji, w których ta forma opodatkowania okazuje się być opłacalna.

Po pierwsze, przedsiębiorca musi generować naprawdę duże dochody. Za granicę opłacalności uważa się tu 100 000 zł. Jeśli bowiem dochody będą niższe, to spokojnie wybrać można opodatkowanie na zasadach ogólnych, które jest 18 – procentowe. Podatek liniowy 19 – procentowy. Jeżeli natomiast dochody przewyższają podaną kwotę, to można zastanowić się nad podatkiem liniowym, by uniknąć stawki 32 – procentowej.

Kolejną bardzo ważną kwestią są ulgi, na które liczyć możemy w przypadku skali podatkowej, a które nie obowiązują przy podatku liniowym. Jeśli więc rozliczasz się ze współmałżonkiem, bądź samotnie wychowujesz dziecko, bardziej opłacalne będzie opodatkowanie skalą procentową.

Jak obliczyć dochód żeby móc go opodatkować podatkiem liniowym?
Zarówno przy formie opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej, jak i według podatku liniowego, dochód liczony jest w ten sam sposób.
Dochód = przychód – koszty uzyskania przychodu
Przedsiębiorca, który decyduje się na podatek liniowy, jest zobowiązany do ewidencjonowania swoich przychodów z działalności oraz kosztów uzyskania przychodu za pomocą Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Tutaj dowiesz się również czym tak na prawdę jest Twój numer NIP.